DUYURULAR :
Kategoriler
Bilim
#
Çevirmen :
Sayfa :
328 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
15 Haziran, 2020 
İlk Baskı :
15 Haziran, 2020 
Barkod :
9786254490118 
Kapak Tsr. :
Editör :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Matematik ve Mona Lisa
Leonardo da Vinci’nin Sanatı ve Bilimi

Bülent Atalay

Matematik ve Mona Lisa, Leonardo da Vinci’nin sanatı ve bilimi arasındaki bağlantıları bir bilim insanı ve sanatçı gözüyle anlatıyor.
Seçkin bir bilim insanı ve sanatçı olan Prof. Bülent Atalay, hem bilim adamlarının hem de sanatçıların doğada saptadığı oranlara, modellere, şekil ve simetrilere dikkat çekerek, Leonardo da Vinci’nin çalışmalarının temelini oluşturan bilimi, matematiği, altın oran kavramını, Fibonacci dizisini ve sanatla bilim arasındaki etkileşimi inceliyor. Kitapta ayrıca Leonardo da Vinci’nin Haliç ile Boğaziçi üzerinde yapmayı tasarladığı iki köprüye, Sultan II. Bayezid’e yazdığı mektuba ve Osmanlılarla olan bağlantısına da yer veriliyor.

“Bilim ile sanat arasındaki farklılık ve benzerlikleri, her iki alanda da bir dâhi olan Leonardo da Vinci’nin kişiliğinde somutlaştıran usta işi bir inceleme. Prof. Atalay, hem okunması kolay hem de bilgi dolu kitabında Leonardo’nun zihninin derinliklerine inmeyi başarıyor.”
–Jamie Wyeth

“Bülent Atalay bizi bin yıllar ve kıtalar arasında zevkli bir yolculuğa çıkararak, Leonardo’nun dehasının şemsiyesi altında sanat, mimarlık, bilim ve matematiği bir araya getiriyor. Leonardo, sanatçı, mimar, filozof, bilim insanı ve yazar olan Rönesans insanının ilk örneğidir. Günümüzde böyle insanlar ender bulunuyor, ancak gerçek bir çağdaş Rönesans insanı olan Atalay, bizi Leonardo Modeli adı verilen bu bileşimi hayata geçirmeye davet ediyor.”
–William D. Phillips, 1997 Nobel Fizik Ödülü


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!