DUYURULAR :
Kategoriler
Mitoloji
#
Çevirmen :
Sayfa :
204 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
14 X 21 
Son Baskı :
13 Haziran, 2018 
İlk Baskı :
13 Haziran, 2018 
Barkod :
9786051717586 
Kapak Tsr. :
Editör :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Enûma Eliş
Babil Yaratılış Destanı

Alexander Heidel

“Vaktiyle üstte değirmi gök daha adsızken, / Altta da yağız yer ad almamışken” diye başlar evrenin yaratılış hikâyesi Enûma Eliş’te. Çivi yazısıyla yazılmış bu eser, Babilli Sami kavimlerin edebi başyapıtlarından biri olmanın yanı sıra Mezopotamya kozmolojisine dair temel kaynaktır. Başka yaratılış öykülerinin tersine, Enûma Eliş bize bir bütün olarak evrenin köken ve düzenini anlatıp açıklamaktadır. 
Yedi adet kil tablet üzerine kaydedilen ve tamamı yaklaşık bin satırdan oluşan kısa bir metin olmasına rağmen Enûma Eliş dünyada en çok ilgi uyandıran yazıtlar arasındadır. Dilbilimsel önemi bir yana, onun bu denli önem kazanmasının asıl nedeni, bu tabletlerin bize Mezopotamyalıların dünyaya ve tanrılara dair görüşlerini aktarıyor olmasıdır. Dolayısıyla bu metinler, eski Yakındoğu dinlerinin karşılaştırmalı incelemesi açısından büyük bir önem arz etmektedir.
Alexander Heidel, kısacık ömrünü adadığı iki kitaptan biri olan Enûma Eliş’te bize, her yönüyle araştırdığı Babil yaratılış hikâyelerini anlatmakla kalmıyor, bu hikâyeler ile Eski Ahit arasındaki ilgi çekici paralelliklere de dikkat çekiyor.


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!