DUYURULAR :
Kategoriler
Arkeoloji
#
Çevirmen :
Sayfa :
422 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
07 Şubat, 2018 
İlk Baskı :
07 Şubat, 2018 
Barkod :
9786051712598 
Kapak Tsr. :
Editör :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Dolanıklık
İnsanlar ile Şeyler Arasındaki İlişkilerin Arkeolojisi

Ian Hodder

Ian Hodder bu kitapta temel olarak, arkeoloji ve madde bilimini, şeylerin ve insanların bilimsel arkeolojisinde bir araya getirmenin yollarını araştırıyor. 

Bu bağlamda, farklı sosyal teori ve maddi kültür çalışmalarından hareketle öncelikle şeylerin nesne doğasını, ardından da insan ile şey, kültür ile madde ve toplum ile teknolojinin bir karışımı olan dolanıklık kavramını ele alıyor. İnsanlar ile şeylerin nasıl birbirlerine dolandığını, birbirlerine nasıl dahil olduklarını, birbirlerine nasıl bağımlı olduklarını ortaya koyuyor. Hodder, yeni bir arkeolojik bakış açısından hareketle, dünya mirası, müzeler, koruma, saklama gibi arkeolojiye ait konularla bağlantı kurup, yürüttüğü Çatalhöyük kazılarından güncel örnekler veriyor.
“Hodder’ın yorumlarının çokluğu ve çeşitliliği tek kelimeyle şaşırtıcı. Onun yeni maddi dolanıklıklar kavramı, arkeologların bu alanı anlama biçimini değiştirecektir.”
Norman Yoffee, Michigan Üniversitesi
“Dolanıklık arkeolojinin maddi şeyleri araştırma yöntemini tümden yeni baştan ele alıyor. Arkeologların etraflarındaki dünyayı anlama biçimleri için temel, ilkesel bir çalışmadır bu.”
Matthew H. Johnson, Northwestern Üniversitesi 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!