DUYURULAR :
Kategoriler
Bilim
#
Sayfa :
230 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
06 Şubat, 2018 
İlk Baskı :
14 Eylül, 2011 
Barkod :
9786051063713 
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Tanrı Beyni
Beyin Neden İnanç Üretir?

Linoel Tiger , Michael Mcguire

"Tıpkı bedenin hamağa uzandığı zaman, barfikse asıldığı zamandan daha rahat olması gibi, beyin de kuşku duyduğu zamanlara kıyasla inanç duyduğu zaman daha rahattır...'' 

İki ünlü bilim adamı Tiger ve McGuire, Tanrının varlığı ve dinin doğası hakkındaki ateşli tartışmalara bambaşka bir yön veriyorlar. Evrimsel biyolojiyi temel alan bir bakış açısıyla beyin bilimine odaklanarak din hakkında yıllardır sorulan sorulara yanıt arıyorlar: Dinin amacı nedir? Dinler nasıl ortaya çıktı? Dinin kaynağı nedir? Neden bilinen bütün kültürlerin belli bir din anlayışı vardır? 

Beyin bilimi, insanların ve diğer benzer primatların kaçınılmaz stres kaynaklarından rahatsız olduğunu ortaya koyar. Bu rahatsızlıkla başa çıkabilmek için insanlar ‘beyin yatıştırıcısı’ arayışı içindedirler. Biz insanlar, beyinlerimizi yatıştırmak için dinlerden ve dinlerin etrafında yaratılan toplumsal yapılardan yararlanarak doğuştan gelen endişelerimizden kurtulmaya çalışırız. Kitapta bunu nasıl yaptığımız anlatılmaktadır. 

Tiger ve McGuire, kolay anlaşılır ve eğlenceli bir üslupla kısa hikayelerden de yararlanarak pratik hayattaki örneklere yakından bakarken dinin beyin üzerindeki nörolojik etkileri ile ilgili yapılan son araştırmalara da yer veriyorlar. 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!