DUYURULAR :
Kategoriler
Yemek Kitabı
#
Sayfa :
450 
Cilt :
Ciltli 
Boyut :
20 x 23 
Son Baskı :
11 Şubat, 2021 
İlk Baskı :
25 Haziran, 2015 
Barkod :
9786051069487 
Kapak Tsr. :
Editör :
Kapak Türü :
Sert Kapak 
Yayın Dili :
Türkçe 

Güneydoğu Anadolu Yemekleri (Ciltli)
Soframda Anadolu Pratik ölçülerle tamamı denenmiş 354 katkısız tarif

M. Faruk Bayrak

 

8 yıllık bir emeğin sonunda ortaya çıkan bu eserler; Türk mutfağı için geçmişten günümüze köprü olurken,  gelecek nesillere de  bir miras niteliği taşıyor.

Bir bolluk bereket yeridir Güneydoğu. Hem doğa verir, hem de insanı çok şey bilir. Atalarının damak tadına sadıktır Güneydoğulular; eti, yağı, yoğurdu, bulguru çok severler. Güneydoğu dışarıda kebap, lahmacun, baklava üçgenine sıkışmış olsa da Güneydoğulu bilir kendi zenginliğini. Dağlardan toplanmış yabani otlarla yemekler yaparlar; en sevdikleri kengerdir. Bir köfte diyarıdır aynı zamanda. En meşhur çiğköftesinden tutun da, içli köftelere, guduklara kadar pek çok köftesi vardır. İçli köfte hamuru en ince burada açılır, en maharetli eller buradadır. Kuruluk dedikleri kuru patlıcan, haylan kabağı, acur, biberle veya bunların tazeleriyle nefis dolmalar yaparlar. Hatta has dedikleri marulun bile dolması olur. Bulgur ve dövme mutfağın en önemli malzemeleridir nefis bulgur pilavları yapılır. Tatlıları zaten malum. En güzel kadayıflar, en güzel baklavalar burada yapılır. 
Kitabın sayfalarını çevirdikçe Güneydoğu’nun o cefakâr kadınlarını, kebap ustalarını, fırıncılarını, baklava ustalarını geçirin aklınızdan. Denediğiniz tarifler hoşunuza giderse, bir onlar, bir de bu kitabı hazırlayan bizler çok memnun olacağız..

 

 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!