DUYURULAR :
Kategoriler
Yemek Kültürü
#
Sayfa :
296 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
18,5 X 22,5 
Son Baskı :
04 Mayıs, 2023 
İlk Baskı :
04 Mayıs, 2023 
Barkod :
9786254497568 
Kapak Tsr. :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Sen Mutluluğun Turşusunu Kurabilir Misin?


Rıza Sönmez

Diş Kamaşmasından Düş Kamaştıran Erik Tava

Erik akla düşünce bile insanın dişini kamaştırır. Gaziantepliler erik tava yaparlar, aynı yöntemle yenidünya-malta eriğinin de tavasını yaparlar. 
Şimdi düşlerimize sızacak bir yemeğin sırlarına doğru yolculuğa çıkalım. Bu yolculukta 27 Nisan 1987’de aramızdan ayrılan Münir Nurettin Selçuk bize eşlik edecek. Açın YouTube’u ya da Spotfiy’ı, üstattan “Bu Hülyalar Diyarında Gizli Bir Zevk Düğünü Var” adlı parça tavadaki arpacık soğanın kavrulup yumuşamasını kolaylaştırsın. Şarkının sonunda eti de aynı yolculuğa çıkarıp “Aşk Yolunda Bağrı Yanık Yolcular” eşliğinde mühürleyin. Kaynar suyu, tuzla beraber verip üstadın “Vur Pençe-i Alî’deki Şemşîr Aşkına” şarkısı boyunca etleri yumuşatın. 
Şimdi sıra geldi diş kamaştıran erikleri düş kamaştıran bir yemeğe çevirmeye. Kaygılanmayın, nisan ayının bu bahar yolculuğunda yalnız değiliz. Üstat Münir Nurettin, baharlı üç şarkıyla eriklerin tavada dem bulmasına yardımcı olacak. “Bahar Bitti”, “Çepçevre Bahar İçinde Bir Yer Gördük” ve “Erdi Bahar Sardı Yine Neş’e Cihânı” eserleri nihayete erdiğinde, yemeğin yenibahar ve karabiber hakkı doğmuştur. Verin efendim. Bu yemeğin düş kamaştıran bir kıvama gelmesi ateşten alındıktan sonra demlenmesiyle mümkün olacak. “Ben Gamlı Hazan, Sense Bahar, Dinle de Vazgeç” demini tutturmanıza katkı sağlar. Neşeli bir Münir Nurettin Selçuk şarkısı eriğin, et, arpacık soğanı ve baharatlarla karışmış rayihasını daha da arttırır. Erik tava servis edilirken “Endülüs’te Raks” ya da “Sarı Kurdela” şarkıları tercihinize kalmış. Afiyet de olur, cennet de. 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!