DUYURULAR :
Kategoriler
Bilim
#
Çevirmen :
Sayfa :
655 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
16 X 23 
Son Baskı :
13 Ekim, 2021 
İlk Baskı :
13 Ekim, 2021 
Barkod :
9786254493508 
Kapak Tsr. :
Editör :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Kuantum Ansiklopedik Sözlük


John Gribbin

Bu kitap, mikro-dünyanın yüz yılı aşan bilimsel incelenişinin hızlı gözden geçirilişini tarihsel bir görünüm içine yerleştirmeyi amaçlıyor. Ansiklopedik bir sözlük şeklinde düzenlenen kitapta tüm teknik terimler alfabetik sırasıyla eksiksiz açıklanmakta. İlk tanışılan atomaltı parçacık olan elektronun 1897’deki keşfinden  günümüzdeki Parçacık Fiziğinin Standart Modeline kadar kuantum mekaniğini meydana getiren tüm bileşenlerin yer aldığı kitap günümüzdeki fizik problemlerini de özetliyor. 
“Kuantum, Latincede “kemiyet, miktar” anlamına gelen quantum kelimesinin,
Max Planck tarafından ışık için önerdiği enerji “topakları”ndan genelleyerek (ana metnin ilgili maddelerinde de açıklandığı şekilde) açısal momentum, enerji ve eylem gibi fiziksel niceliklerin bir sistemde yalnızca belli yalınık değerler alışını niteleyen ve Batı dillerinde aynen kullanılan terimin “Türkçeleştirilmişi”dir. Latince çoğulu
(İngilizcesi de) quanta’dır.”  
–R. Ömür Akyüz (çevirmen)   
“Gribbin yüz yıllık parçacık fiziği kuramlarını A’dan Z’ye anlatmakta.” 
–Natural History
“Bu kitap, kuarkları anlamakta güçlük çekenler ve fizikteki önemli olayların kısa bir özetini arayanlar için muhteşem bir referans çalışması sunuyor.”  
–Scientific American
Pek çok popüler bilim kitabı yazmış olan ünlü İngiliz fizikçi Gribbin’in parçacık fiziğinin karmaşık dünyası üzerine yazdığı bu eser, sıradan okurlar için yazılmıştır. Kitap, konuyu tarihsel perspektife yerleştiren bir giriş makalesinin ardından kapsamlı bir ansiklopedik sözlük ve kısa bir kaynakçayla birlikte, bilim ve tarihteki önemli tarihleri gösteren zaman çizelgelerini de içerir.”
–Library Journal

 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!