DUYURULAR :
Kategoriler
Bilim
#
Çevirmen :
Sayfa :
340 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
23 Mart, 2023 
İlk Baskı :
11 Eylül, 2018 
Barkod :
9786051718026 
Kapak Tsr. :
Editör :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Evreni Ölçmek
Matematik Evrenin Gizemini Nasıl Kaldırıyor?

Ian Stewart

Stewart bize güneş sisteminden başlayıp evrenin tamamına uzanan bir kozmosu anlama rehberi sunuyor. Uzay ve zamanın mimarisini, kara maddeyi, kara enerjiyi, galaksilerin nasıl oluşup yıldızların neden patladığını, her şeyin nasıl başlayıp nasıl biteceğini tarif ediyor. Paralel evrenleri, evrenin ince ayar kuramını, dünyadışı yaşam için nelerin gerektiğini ve dünyadaki yaşamın bir asteroitle yerle bir olması olasılığını dikkatle araştırıyor: Kepler’in gezegen yasaları, kütleçekim kuramı için Newton’a nasıl yardımcı oldu? İki yüzyıl sonra, Merkür’ün hareketindeki düzensizlikler genel görelilik kuramı için Einstein’a nasıl ilham verdi? Seksen yıl önce evrenin genişlediğinin keşfi, nasıl oldu da Büyük Patlama kuramına yol açtı? Kozmologlar, tekil noktadan başlayan ve genişleyen evrenden hareketle, kara madde ve kara enerji gibi yeni bileşenleri nasıl kuramlaştırdılar? 

“Stewart Evreni Ölçmek’te, matematiğin evreni anlamadaki esrarlı faydasını ustalıkla inceliyor ve Newton’ın yasalarının hâlâ ne kadar şaşırtıcı sonuçlar üretebileceğini en güzel şekilde gösteriyor.”
Wall Street Journal

“Ian Stewart matematiksel bir gözlük takarak sevgili evrenimizin uzunca bir hikayesini anlatıyor ve bize de yalnızca rehberimiz olduğu için ona minnettar olmak kalıyor.”
Marco Moriconi, Numberplay 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!