DUYURULAR :
Kategoriler
Bilim
#
Sayfa :
240 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
07 Mart, 2018 
İlk Baskı :
07 Mart, 2018 
Barkod :
9786051716435 
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Gödel'in Tamamlanmamışlık Kuramı
Gödel Paradoksu ve Kanıtlanması

Rebecca Goldstein

KURT GÖDEL yirminci yüzyılın en büyük matematikçisi olarak görülür. Anıtsal tamamlanmamışlık kuramı, matematikteki tek doğru ifadelerin kanıtlanabilenler olduğuna dair yaygın inancı altüst etmiştir. Daha yüksek bir gerçekliğe dair Platon felsefesinden esinlenen Gödel, her biçimsel sistem içinde inkâr edilemeyecek şekilde doğru ifadelerin olduğunu, ancak yine de ispatlanamayacaklarını kesin olarak gösterir. Gödel hem büyük bir entelektüel hem de tuhaf alışkanlıkları ve giderek artan paranoyasıyla kendini açlığa mahkûm ederek üzücü sonunu hazırlayan son derece gizemli bir figürdü. Felsefe profesörü olan ve kitapları çoğunlukla bilime odaklanan Rebecca Goldstein, bu açık ve anlaşılır eserinde sıradışı dâhinin dünyasına hayat verirken, Gödel’in kuramlarının önemini de açıklıyor.

“Gödel’in dehasını çok güzel özetliyor. Kitabın sonunda neden Einstein’ın ‘Gödel’le eve yürüme ayrıcalığına sahip olmaktan’ büyük mutluluk duyduğunu anlıyoruz.”
–Brian Greene, Evrenin Zarafeti’nin yazarı

“Bu harika kitabında Goldstein sadece Gödel’in eserini tanıtmakla kalmıyor, büyük matematikçinin insanlarla olan karmaşık ilişkisini de ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.”
–Alan Lightman, Einstein’ı Düşleri’nin yazarı

“Bir cevher… Düşünce tarihinin en müthiş anlarından
birinin unutulmaz bir anlatımı.” 
–Steven Pinker, Düşüncenin Maddesi ve Zihin Nasıl Çalışır kitaplarının yazarı


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!