DUYURULAR :
Kategoriler
Tarih
#
Çevirmen :
Sayfa :
568 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
14 Mart, 2014 
İlk Baskı :
14 Mart, 2014 
Barkod :
9786051068411 
Kapak Tsr. :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 
Orijinal Dili :
İngilizce 
Orijinal Adı :
Gallipoli 

Gelibolu


Peter Hart

"Gelibolu, epik ve trajik savaş cephesine dair eserlere çok önemli bir katkı."

Military History


"Başlangıcından beri felakete yazgılı Gelibolu Cephesi'nin mükemmel anlatımı."

Gordon Carrigan


Çanakkale'yi ele geçirip İstanbul'u fethetmek ve Türkiye'yi teslim almak I. Dünya Savaşının en yaratıcı stratejilerinden birisi olarak düşünülmüştü. Oysa Peter Hart'a göre savaş planları kötü şans ve yetersiz komutanların mahvettiği parlak bir fikir değil, asla başarılı olamayacak bir karmaşalar dizisiydi. Gerçekten de ilk çıkartmada denizlerin kızıla boyanmasıyla Çanakkale Müttefikler için tam bir kâbusa dönüştü. Üstelik Çanakkale'ye bu kadar güç kaydırınca Batı Cephesindeki asıl düşmanları Almanlar karşısında da zayıf düşmüşlerdi. Umutsuz ataklar Türk cephelerine demir yumruklar gibi savrulsa da en ufak bir çatlak bile oluşturamadı. Savaş utanç verici bir geri çekilişle sona erdi.


Yalnızca Britanya, Avusturalya ve Yeni Zelanda değil, pek az kullanılan Türkiye ve Fransa arşivlerine de ulaşan ve her iki taraftan her düzeyden askerin yayımlanmamış kayıtlarını kullanan Hart neredeyse yüz yıl önce Gelibolu'da savaşmanın nasıl bir şey olduğunu gösteriyor bizlere.


"Bu çok önemli savaş cephesinin mükemmel bir özeti, çok önemli dersler içeriyor."

Library Journal


"Hart'ın Gelibolu anlatısı kullandığı yöntemle öne çıkıyor. Londra, İmparatorluk Savaş Müzesi'nde sözlü tarih uzmanı olan Hart, birincil kaynakların kullanılmasıyla zengin bir anlatı sunuyor."

The Economist


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!