DUYURULAR :
Kategoriler
Bilim
#
Çevirmen :
Sayfa :
436 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
20 Nisan, 2022 
İlk Baskı :
01 Ekim, 2011 
Barkod :
9786051063850 
Kapak Tsr. :
Editör :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 
Orijinal Dili :
İngilizce 
Orijinal Adı :
The Believing Brain 

İnanan Beyin
İnançları Doğru Gibi Kurgulama ve Pekiştirme Süreci

Michael Shermer

İnançlar nasıl doğar, şekillenir, pekiştirilir, ayakta kalır, değiştirilir ve yok edilir? Bu çalışma psikolog, bilim tarihçisi ve dünyanın en ünlü şüphecilerinden biri olan Michael Shermer’in otuz yıllık birikiminin ürünüdür. Shermer’a göre beyin bir inanç motorudur. Önce inançlar gelir, sonra açıklamalar. Duyu verilerinden gelen bilgiyi işleyen beyin doğal olarak önce bir kalıp arar, daha sonra bu kalıba göre anlam bulur. İşte beynimizin noktaları birleştirerek yarattığı bu kalıplar inançlardır, inançlar bir kere oluşunca, bunları sağlamlaştırmak için kanıt aramaya başlanır. Shermer bu sürecin nasıl işlediğini göstermek için siyasetten ekonomiye, dinlerden komplo teorilerine ve doğaüstü olaylara kadar gerçek yaşamdan sayısız örnekler veriyor. En sonunda da inançlarımızın gerçeklerle bağdaşıp bağdaşmadığına karar vermek için en iyi aracın bilim olduğunu gözler önüne seriyor.

“Michael Shermer uzun zamandır bizim bilimsel düşünce savunusu şampiyonumuzdur. İnanan Beyin’de temellendirilmiş inanç ile temelsiz inanç arasındaki sınır çizgisini olağanüstü bir açıklıkla ve sağlamlıkla gözler önüne sermekte.”
Sam Harris, Yalan ve İnancın Sonu kitaplarının  yazarı

​“Fizikçi Richard Feynman bir zamanlar en kolayı, kişinin kendini kandırmasıdır demişti. O nedenle bir bilim insanı sadece kuramlarında doğru olan nedir diye sormakla yetinmemeli, onlarda yanlış olanlar nelerdir diye de sormalıdır. Michael Shermer bu kitabında neden ‘inanmaya istekli’ olduğumuzu çok anlaşılır bir biçimde açıklamış.”
Lawrence M. Krauss, Arizona Devlet Üniversitesinde Kökenler
Projesi Başkanı ve Hiç Yoktan Bir Evren kitabının yazarı


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!