DUYURULAR :
Ürünler
Ramazan Bingöl
#

60’ların sonlarında Şanlıurfa’nın, Fırat Irmağının her iki kıyısı üzerine kurulu olan güzel şehri Birecik’te dünyaya gelen Ramazan Bingöl ilkokulu İstanbul’da okudu. Kalem tutması gereken yaşlarda iş hayatına atılmak zorunda kalan Bingöl, çeşitli meslek grupları ile meşgul olduktan sonra gıda sektörüne giriş yaptı. Önce küçük bir dükkânda işe başladı. Yıllar süren çalışmalar neticesinde restoran zincirlerini kurdu. Bu süre zarfında önce ortaokulu, sonra ise liseyi dışarıdan bitirdi. 40’lı yaşlarda üniversite sınavlarına girerek Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. 2008 yılında ortağı olduğu restoran ile ilişiğini keserek kendi markasını oluşturdu. Şuanda “Ramazan Bingöl Köfte & Steak” ve “Ramazan Bingöl Et Lokantası” markalarıyla farklı konseptlerde restoranları bulunmaktadır. Restoran İşletme Danışmanlığının yanı sıra çeşitli üniversitelerde konferans ve seminerler vermektedir.

Ramazan Bingöl evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yayınlanmış Kitapları: 2005 yılında Restoran İşletmeciliği/Restoranlar ve Lokantalar Nasıl Yönetilir, 2012 yılında Restoran İşletmeciliğinde İşçi İşveren İlişkisi, 2016 yılında ise Ramazan Bingöl Mutfağından Tarifler kitapları yayınlanmıştır.

Görevleri:

Ramazan Bingöl Et Lokantası Yönetim Kurulu Başkanı

Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Genel Başkanlığı TOBB Gıda Meclisinde Restoran-Lokantacıları Temsilen Üyeliği,

İTO Lokanta ve Kafeleri Temsilen Meclis Üyeliği,

İstanbul Esenler İl Genel Meclis Üyeliği,

Sky Life, Anadolu Jet Dergilerinde ayrıca Star, Yeni Şafak, İTO gazetelerinde köşe yazarlığı görevlerinde bulundu. Hâlen Akşam Gazetesinde Türk ve Dünya mutfağı üzerine yazılar kaleme almaktadır.

#
Restoran İşletmeciliği
Ramazan Bingöl

Restoranlar ve Lokantalar nasıl Yönetilir?

İncele >>
Çevirmen :
 
Sayfa :
406 
Cilt :
Ciltsiz 
Kapak Türü :
Karton 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
09-01-2018 
İlk Baskı :
09-01-2018 
Barkod :
9786051716312 
Hazırlayan :